sobota 19. prosince 2015

Ořechy

Vánoční klasika z vlašských ořechů.

Ingredience:
2 hrnky hladké mouky
1 hrnek mletých vlašských ořechů
1 hrnek cukru
1/2 másla nebo Hery
2 lžíce medu
1 lžička mletého hřebíčku

Krém
140 g mletých vlašských ořechů
200 g másla nebo Hery
150 g cukru
1 vanilkový cukr

Postup:
Máslo, med, cukr vyšleháme, zbytek zpracujeme ručně. Těsto necháme hodinu v chladu. Poté plníme těstem formičky, vymazané máslem a vysypané moučkou nebo moukou. Pečeme 10-15 minut na 180°C. Ještě hotové vyklepeme z formiček.

Na krém smícháme všechny suroviny, které rozmixujeme ručním šlehačem.

Poznámky: Z jedné dávky jsem upekla 3 plechy, záleží na velikosti formiček.


Pracny

Vánoce se kvapem blíží. Je tedy načase začít péct cukroví. Já si vybrala pracny. Z názvu vyplívá, že je toto cukroví pracné, ale to teda rozhodně není. Je hrozně jednoduché. Jediný problém vidím u vyklepávání z formiček.

Ingredience:
1 1/2 hrnku polohrubé mouky
3/4 hrnku cukru
1/2 kostky másla nebo Hery
2 lžíce kakaa
1 žloutek
1/2 lžičky skořice

Postup:
Smícháme cukr s nastrouhaným máslem. Přidáme kakao, žloutek, skořici, mouku. Vypracujeme a plníme formičky, vymazané máslem a vysypané moučkou nebo moukou. Pečeme 10-12 minut na 180°C. Ještě teplé vyklápíme z formiček a obalíme je v moučkovém cukru.

Poznámky: Z jedné dávky jsem upekla 1,5 plechu, záleží na velikosti formiček.


pátek 18. prosince 2015

Perníčky ihned měkké

Každý rok se těším na Vánoce, možná za to může to, že miluju perníčky, ale kdo ne. :D Nedávno jsem objevila roztomilé formičky, tak jsem si řekla, že si je koupím a už nebudu perníčky zdobit bílkovou polevou. Nakonec jsem upekla a ozdobila polevou druhou várku.

Ingredience:
500 g hladké mouky
200 g moučkového cukru
5 lžic medu
100 g másla nebo Hery
2 vejce
2 lžíce kakaa
2 lžičky koření do perníku
1 lžička muškátového ořechu
1 lžička jedlé sody
1/4 prášku do perníku

Poleva, zdobení
1 bílek
140 g moučkového cukru
1 lžička Solamylu
pár kapek citrónové šťávy

Postup:
Zpracujeme těsto a necháme ho přes noc v lednici. Vykrajujeme různé tvary a dáváme je na plech, vyložený pečícím papírem. Pečeme na 180°C, dokud nebudou (cca 10 minut). Po upečení se ihned potírají rozšlehaným vejcem. Zdobí se za 2 dny.

Na zdobení si prosijeme moučkový cukr přes síto. Vše dobře prošleháme buď ručně nebo ručním šlehačem. Zdobíme pomocí zdobícího sáčku nebo můžeme hmotu naředit kapkou citrónové šťávy a potřít tím celý perníček pomocí štětce. Pokud je směs moc tekutá, tak přidáme citrónovou šťávu. Pokud je naopak moc tuhá, tak přidáme Solamyl.

Poznámky: Z jedné dávky vyjde cca 180 perníčků, záleží na velikosti formiček. Pokud chcete perníčky obarvit, tak do ušlehaného vejce, kterým se perníčky potírají, vmíchejte potravinářské barvivo.

neděle 22. listopadu 2015

Mrkvové cupcakes

Jestli mám říct jeden jediný dezert, který miluji, tak to bude mrkvový dort. Abych nemusela čekat hodinu než se upeče, tak jsem upekla mrkvové cupcakes. Recept je úplně stejný jako na mrkvový dort.

Ingredience: 
450 g strouhané mrkve
4 vejce
280 g hladké mouky
280 g třtinového cukru
200 ml slunečnicového oleje
100 g vlašských ořechů (nasekaných nebo mletých)
3 lžíce medu
2 lžičky kypřícího prášku
2 lžičky skořice
1 lžička jedlé sody
špetka mlétého muškátového ořechu
špetka mletého hřebíčku
trochu citrónové kůry
(rozinky)

Poleva a náplň
250 g mascarpone
80 g másla
1 smetana ke šlehání
120 g moučkového cukru
pár kapek citrónu

Postup:
Připravíme si všechny ingredience a necháme je odležet v pokojové teplotě. Vejce vyšleháme s cukrem do pěny. Ve velké míse smícháme všechny sypké suroviny (mouka, ořechy, koření, kypřící prášek, soda, kůra). K sypké směsi vlijeme pěnu a postupně zapracujeme. Přidáme olej, med, mrkev a vypracujeme hutné těsto. Formu na mufiny si vyložíme papírovými košíčky a nalejeme do ní těsto. Pečeme cca 25 minut při 175°C. Vychladlé muffiny zdobíme krémem.
Na krém vyšleháme smetanu s cukrem. Zapracujeme do ní máslo a mascarpone. Korpus naplníme 1/3 náplně a zbývající potřeme celý dort. Strany a povrch můžeme posypat kokosem.
Poznámky: Z jedné dávky vyjde cca 20 mufinů.


středa 18. listopadu 2015

Podmáslovo-dýňové lívance

Po delší době jsem si k snídani dopřála lívance. Z pole nám ještě zbyly dýně, tak jsem našla recept, kde je využiju. Na carujeme.cz mě jeden doslova dostal. Musela jsem ho hned zkusit. Lívance jsou vážně výborné, krásně nadýchané a kořeněné. Navíc můžete každý obalit v troše rozpuštěného másla a poté v třtinovém cukru.

Ingredience:
1 1/2 hrnku podmáslí
1 hrnek dýňového pyré
1 velké vejce
1 1/2 lžíce oleje
2 hrnky hladké mouky
¼ hrnku třtinového cukru
2 lžičky kypřícího prášku
1 lžička jedlé sody
špetku mleté skořice
špetku mletého zázvoru
½ lžičky soli

Postup:
Smícháme v míse podmáslí, pyré, vejce a olej. V druhé misce promícháme mouku s cukrem, kypřícím práškem, sodou, skořicí, zázvorem, solí. Vlijeme mokré ingredience do suchých a dobře promícháme. Na pánvi rozehřejeme trochu oleje a tvoříme lívance. Z každé strany opékáme dohněda a skládáme na talíř.

Poznámky: Lívanečků vyjde z 1 dávky cca 25-30, záleží na velikosti. 
 

středa 28. října 2015

Hokkaido

Venku se začíná s příchodem podzimu ochlazovat. Sklízí se všechny možné druhy dýní. Např. Hokkaido nebo máslová dýně. Dýně k podzimu neodmyslitelně patří. Dá se z ní vykouzlit mnoho chutných pokrmů, jak sladkých tak slaných. Nejvíce se používá Hokkaido, které se nemusí loupat. V kůře má nejvíce vitamínů a díky ní má pokrm tu správnou oranžovou barvu. Já vytvořila 1 sladký a 1 slaný recept.

Dýňový ,,cheesecake''

Ingredience:
1 balení sušenek lotus (250g)
100 g másla
750 g tvarohu
250 g zakysané smetany
4 vejce
300 g dýňového pyré
4 lžíce medu
80 - 100 g třtinového cukru
1 lžíce skořice
špetka muškátového ořechu

Postup:
Sušenky rozdrtíme a smícháme s rozpuštěným máslem a dáme do trouby na 7 minut na 180°C. Mezitím si připravíme náplň z tvarohu, smetany, vajec, pyré, medu, cukru a koření. Nalijeme na zchladlý sušenkový korpus a pečeme 15 minut při 180 °C, poté snížíme na 160°C a pečeme dalších 50 minut.
Celou dobu pečení, máme v troubě také kastrůlek, mističku s vodou. Vytvoří se pára a dort nepopraská. Vypneme troubu a dort v ní necháme vychladnout. Poté se cheesecake nechá cca 2 hodiny v lednici. nejchutnější je další den.

Poznámky:  Recept je podle Klárky. Formu jsem použila o průměru 25,5 cm. Cheesecake by měl být oranžový, ten můj je bledý, ale na chuti to nic neubírá.


středa 30. září 2015

Podzimní soutěž na Instagramu

Chtěla bych vás informovat o soutěži, která právě dnes odstartovala na mém Instagramu. Spolu s mojí kamarádkou Terez Kotěrovou jsme se rozhodly, že vyhlásíme soutěž, jelikož jich je plný Instagram a tak jsme  si to chtěly taky zkusit. :)


Chcete zkusit štěstí? Tak se zapojte! ;)


Informace o soutěži z instagramu

Konečně přišel čas na soutěž i na mém účtu.
S výběrem a cenami mi pomůže @terez_koterova
Obě se už moc těšíme na vaše výtvory na téma PODZIM.
Upečte, uvařte cokoliv, v čem najdete podzimní inspiraci nebo suroviny.
Blíží se Halloween, tak klidně čerpejte z něj. 


Téma - Podzim
Trvání - Od 1.10. do 31.10.
Fotka - Označte na ní mě i Terku, přidejte hastag #podzimnisoutez
Vítěz - Vybereme 1 hlavního vítěze a 2 menší
Ceny - Nějaké dobrůtky 


Starší fotky neoznačujte, přidejte nové. 
Snažte se být originální. 
Počet fotek není omezen, čím více, tím větší šance na výhru. 

středa 23. září 2015

Čokoládový dort

Dort ze tří ingrediencí a ještě k tomu bezlepkový? Je to vůbec možné? Ano je. Recept jsem našla na stránce carujeme.cz, která většinou hledá recepty u zahraničních foodblogerů nebo na youtube.
Do těsta se nepřidává žádná mouka ani cukr, pouze vejce, čokoláda a máslo. Pokud moc nemusíte hořké dezerty, tak do těsta ještě přidejte nějaké sladidlo (med, javorový sirup, cukr) nebo vyměňte hořkou čokoládu za mléčnou.

Ingredience:
8 vajec
450 g čokolády
230 g másla

Postup:
Ručním šlehačem vyšleháme vejce do pěny. Rozehřejeme troubu na 160°C. Nalámeme čokoládu na kousky, nakrájíme máslo, vložíme do misky a rozehřejeme v mikrovlnce. Postupně vmícháme po částech našlehaná vejce do čokoládové hmoty. Vše musí být rovnoměrně rozmíchané. Hotové těsto přelijeme do dortové formy (cca 24 cm), kterou důkladně zabalíme do alobalu. Poté vložíme do hlubšího pekáče, plechu, který po vložení do trouby naplníme horkou vodou, zhruba do poloviny výšky formy. Pečeme 20-25 minut. Hotový necháme vychladnout a poté dáme do lednice. 

Poznámky: Dort jsem pekla ve formě o průměru 25,5 cm.

Hotový můžete ozdobit ovocem, moučkovým cukrem.
 Dobrou chuť :)

úterý 1. září 2015

Kefírová buchta

Když jsem byla malá holčička, tak jsem si u babičky pochutnávala na kefírové buchtě. Nedávno jsem od ní dostala recept, tak jsem ji musela hned vyzkoušet. Dokonce jsem si od babči vysloužila pochvalu, že jí buchta moc chutnala. To vážně potěší od někoho, kdo celý život vaří a peče.

Celý postup vám nezabere více než 40 minut + vychladnutí těsta. Takže to je rychlovka a máte celá rodinka, co baštit ke kafíčku nebo k čaji.

Ingredience:
350 g polohrubé mouky
350 g moučkového cukru
2 vejce
1 sklenka oleje (já dala půl)
2 lžíce kakaa
1 lžička jedlé sody nebo 1 kypřící prášek
500 ml kefíru nebo 3 bílé jogurty

Krém
150 g moučkového cukru
1/2 kostky másla/hery
2 lžíce kakaa
2 lžíce horké vody
trochu rumu
kokos na posypání

Postup:
Smícháme všechny sypké suroviny. Důkladně promícháme, vklepneme vejce a kefír. Když máme vše zamíchané, tak přilijeme olej a opět promícháme. Plech vyložíme pečícím papírem, vlijeme těsto a dáme péct na 180°C přibližně 25 minut. Provedeme test špejlí.
Připravíme si polevu. Jsou 2 možnosti - 1. Veškeré ingredience vyšleháme ručním šlehačem.
- 2. Všechny ingredience zahřejeme v kastrůlku, dokud se nerozpustí máslo. Krém nesmí přejít varem. Celou buchtu posypeme kokosem.


sobota 29. srpna 2015

Kynuté knedlíky se švestkami

Po delší době jsem opět spolupracovala s mojí nejmilejší babičkou. Posledně jsme spolu pekly na Velikonoce. Dnes jsme vařily kynuté knedlíky. Jako náplň jsme použily švestky, kterých je teď všude plno. Možná zrovna právě vám padají na zahradě ze stromu, tak je jděte posbírat a zkuste tyto knedlíky. Samozřejmě jako náplň můžete použít i jiné ovoce.

Pokud se nechcete dělat s kynutým těstem, tak vyzkoušejte tvarohové knedlíky, které jsou v mžiku hotové.

Ingredience:
500 g polohrubé mouky
2 lžičky cukru (krystal, moučka)
1 sušené droždí v sáčku nebo 1 kostička čerstvého
špetka soli
250 ml vlažného mléka
2 vejce
15 švestek

Ozdobení
1.verze
vyšlehaná smetana ke šlehání
moučkový cukr
skořice

2. verze
kakao
másla
moučkový cukr

Postup:
V misce promícháme mouku se solí, uděláme důlek, přidáme cukr, kvasnice, zalijeme vlažným mlékem a necháme vzejít kvásek. Poté přidáme vejce, zpracujeme a necháme kynout přibližně 30 minut. Po nakynutí těsto opět propracujeme a necháme nakynout. 
Polévkovou lžící děláme hromádky, které v ruce roztáhneme a doprostřed vložíme švestku, vytvoříme knedlíky a necháme je ještě chvilinku nakynout na vále. Mezitím si dáme vařit osolenou vodu na knedlíky. Vaříme po dobu 8 minut. Hotové vyndaváme opatrně z hrnce do cedítka. Propícháme je vidličkou, aby z nich vyšla pára a nesrazily se. Polijeme je vyšlehanou smetanou, posypeme cukrem, skořicí a podáváme. 

Poznámky: Z těsta vyjde 15 větších knedlíků.


pátek 21. srpna 2015

Lehký salát s kuřecím masem a bramborami

Salát jsem si připravovala k večeři a to tím způsobem - naházej tam vše, co najdeš. Výsledná kombinace mě mile překvapila, takže si ingredience zapíšu, abych je nezapomněla a mohla salát zařadit mezi mé stálice.

Ingredience: množství dávejte dle vaší potřeby
kuřecí prso
ředkvičky
kápie
rajčata
brambory
římský salát
baby špenát
salát frisé (friese)
little gem
vyloupaná slunečnice
olivový olej
koření na maso
citrón

Postup:
Brambory uvaříme v osolené vodě do změknutí. Maso omyjeme, nakrájíme, okořeníme kořením a zakápneme citrónem (bude měkčí). Na pánvi smažíme na trošce olivového oleje, poté necháme okapat. Zeleninu umyjeme a nakrájíme. Všechny suroviny promícháme, posypeme slunečnicí, můžeme přelít ještě olivovým olejem a podáváme.

Poznámky: Salát je opravdu sytý. Římský salát, baby špenát, little gem a friese můžete sehnat v Albertu v jednom balení za cca 30,-.

pondělí 17. srpna 2015

Zdravé banánové dezerty

V létě přichází diety, zdravé stravování a cvičení, protože každý chce být rychle fit, aby schodil přebytečná kila do plavek. Nevidím, ale důvod proč si nedopřát něco sladkého, když to jde i zdravě.
Mám tu pro vás 2 recepty na zdravé dobroty, ve kterých se vyskytuje banán. Tak vzhůru na ně.

Ovesné sušenky

Ingredience:
1 vejce
80 g ovesných vloček (jemných 100 g)
100 ml mléka
lžička holandského kakaa
trochu kokosu
kousky jahod
2 banány
med na oslazení dle chuti

Postup:
Jahody omyjeme a nakrájíme na menší kousky. Banány rozmačkáme vidličkou a smícháme je s ostatními surovinami. Vzniklá hmota se nemusí šlehat, stačí ji pouze pořádně promíchat. Na plech vyložený pečícím papírem tvarujeme sušenky. Pečeme cca 10 minut při 180°C. 

Poznámky: Recept vyjde na cca 10 kusů, záleží na velikosti.

sobota 8. srpna 2015

Osvěžující nápoj

K létu neodmyslitelně patří svěží drink, tak si pojďme nějaký vytvořit. Snad do všech letních nápojů se přidává čerstvá máta a citrón, což uvidíte i v těchto. 

Mojito
Ingredience:
šťáva z půlky limetky
šťáva z půlky citrónu 
minerální voda na dolití skleničky
pár lístků máty
pár kostek ledu
třtinový cukr dle chuti (2 lžičky)
můžete přidat: bílý rum, plátky limetky a citrónu

Postup:
Do skleničky vsypeme třtinový cukr. Přilijeme šťávu z limetky, citrónu. Mátu opláchneme a rozdrtíme v hmoždíři. Pár snítků necháme vcelku. 


neděle 2. srpna 2015

Mini pavlova

Po ,,nevydařené'' Pavlově jsem se vrhla na Mini Pavlovy, které se mi povedly. Takže prvotní neúspěch zmizel. Recept vychází z poloviny surovin na velkou Pavlovu. Informace o tomto dezertu najdete zde. Než se vrhnete na pečení, tak byste měli vědět, že je Pavlova opravdu velmi sladká.
Na ozdobu jsem použila paraguayo (plochá broskev), nektarinku, meruňku, kiwi, banán, hrozno, rybíz, maliny, jahody a mátu. Vy použijte cokoliv, co máte rádi. :)

Ingredience:
sněhový korpus
4 bílky
špetka soli
200 g krupicového nebo moučkového cukru
2 lžíce bramborového škrobu (Solamyl) nebo kukuřičného škrobu (Gustin)
2 lžíce vinného bílého octa
náplň, zdobení
400 - 500 ml smetany ke šlehání
(8 lžic moučkového cukru)
ovoce (jahody, borůvky, maliny...) množství záleží na vás

Postup:
Troubu předehřejeme na 150°C a plech vyložíme pečícím papírem. Na ten narýsujeme 10 stejných koleček o průměru 7 cm. Musíme nechat větší rozestupy, korpusy se při pečení trochu roztečou. Papír obrátíme kresbou na plech.
Z bílků a soli vyšleháme pevný sníh. Do něj postupně zašleháme cukr tak, aby se v hmotě rozpustil. Do tuhého a lesklého sněhu přidáme škrob a vinný ocet, dobře prošleháme. Připravený korpus rozdělíme na plech do narýsovaných kol. Pomocí lžíce nebo stěrky je lehce rozetřeme.
Než vložíme těsto do trouby, tak snížíme teplotu na 120°C. Pečeme tak dlouho, dokud povrch lehce nezrůžoví. Vnitřek musí zůstat vláčný. Trouba by se během pečení neměla otvírat. Po upečení necháme Pavlovy vychladnout ve vypnuté troubě.
Vyšleháme smetanu (s cukrem). Potřeme jí vychladlé korpusy a zdobíme ovocem. Podáváme hned jinak hrozí, že se Pavlova rozpadne pod tíhou šlehačky a ovoce. (Již během focení se mi některé rozpadly.)

Poznámky: Recept vyjde na cca 10 kusů.



sobota 25. července 2015

Meruňkový koláč

Pokud se nechcete dělat s kynutým těstem, tak určitě oceníte takové, které je hned hotové. Ovoce použijte jaké máte rádi - jahody, třesně a nebo právě meruňky jako já, proto je v názvu meruňkový koláč. Meruňky má v této době spoustu lidí na zahradě, dají se sehnat i v obchodech, supermarketech, je jich všude plno. Tak si jich pár sežeňte a můžete upéct tento super rychlý dezert. Koláč není moc sladký, takže klidně můžete navýšit dávku cukru podle vaší chuti.

Ingredience:
1/2 hrnku cukru
1 kelímek zakysané smetany
1 hrnek polohrubé mouky
1/2 hrnku oleje
trochu prášku do pečiva
1 vejce
1/2 kila meruněk 

Postup:
Všechny suroviny smícháme (nešleháme). Hotové těsto vlijeme do pečící formy, kterou si vyložíme pečícím papírem. Meruňky omyjeme, opeckujeme a naskládáme navrch. 
Ingredience na drobenku vložíme do mísy a ručně zpracujeme sypkou hmotu. Celý koláč posypeme drobenkou a nebo jenom kokosem. Dáme péct na 180°C přibližně 25 minut.

Poznámky: Recept vyjde na formu o průměru 23,5 cm, já použila 25,5 a vůbec to nevadilo. Hrníček používám o objemu 250 ml. Inspirovala jsem se receptem z blogu Jedlíkovo vaření. Místo drobenky jsem koláč posypala kokosem a také jsem si pochutnala.

Drobenka
140 g polohrubé mouky
100 g másla
100 g cukru
1 vanilkový cukr

Postup:
Vše vložíme do mísy a ručně zpracujeme sypkou hmotu.


Cuketa

Momentálně probíhá sezóna cuket, které se ve velkém množství sklízí z polí. Cukety na poli taky máme a tak jsem se rozhodla, že je musím nějak zužitkovat. Vyzkoušela jsem 1 sladký a 1 slaný recept.
Nikdy jsem neochutnala cuketovou buchtu a teď už vím, že to byla chyba, jelikož je výborná, mohu vám ji doporučit. Těsto má řidší konzistenci, což není až tak běžné. Cuketové placičky jsou chuťově velmi podobné bramborákům.

Cuketová buchta
Ingredience:
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
2 hrnky nahrubo nastrouhané cukety (cca 2 kusy cukety)
1/2 hrnku oleje
2 vejce
1 prášek do pečiva
2 malé lžičky jedlé sody
2 lžíce kakaa

Krém
1 čokoláda
400 - 450 ml mléka
1 vanilkový puding
1 máslo
Cukr dle chuti

Postup: 
Troubu si předehřejeme na 180 stupňů. Vejce vyšleháme s cukrem, přidáme olej, cuketu, mouku s kypřícím práškem, kakao. Můžeme přidat více mouky, těsto má řidší konzistenci. Plech vyložíme pečícím papírem, vlijeme těsto a dáme péct na 180°C přibližně 30 minut. Provedeme test špejlí.
Na krém si uvaříme vanilkový puding. Mléka použijeme místo obvyklých 500 ml jen 400 nebo 450, protože chceme, aby byl hustý. Počkáme než pudink vychladne, poté ho vyšleháme spolu se změklým máslem.
Až těsto vychladne, tak ho potřeme polevou. Navch ještě nastrouháme čokoládu. Můžeme ozdobit libovolným ovocem. 

Poznámky: Hrníček používám o objemu 250 ml. Buchtu můžete podávat bez krému, chutná podobně jako perník, jen je díky cuketě vláčnější.


neděle 19. července 2015

Tvarohové knedlíky

Asi jsem ostuda, jelikož jsem nikdy nevařila knedlíky. Tak to teď hned napravím a podělím se s vámi o recept na ultra lehké tvarohové knedlíky. Ovoce si vyberte podle libosti. Já využila konečně české meruňky a jahody.

Ingredience:
250 g měkkého tvarohu
1 vejce
špetka soli
180 g polohrubé mouky
12 jahod (meruněk)

Ozdobení
1. verze
50 g kakaa
50 g másla (Já dala margarín)
100 g moučkového cukru

2. verze
vyšlehaná smetana ke šlehání
moučkový cukr

3.verze
nastrouhaný tvrdý tvaroh
moučkový cukr

Postup:
Tvaroh rozmícháme s vejcem a špetkou soli. Přisypeme prosátou mouku a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Necháme ho 5 min odpočinout. Mezitím si omyjeme ovoce - jahody, ty ještě odstopkujeme a meruňky, ty můžeme, ale nemusíme odpeckovat. Vál si lehce pomoučíme, aby se těsto nelepilo a vyválíme plát, který si rozdělíme na 12 stejných nebo podobných kousků (čtverců). Vytvarujeme placičku a do ní zabalíme jahodu (meruňku). Dáváme si pozor, aby knedlík nebyl děravý. Ve větším hrnci přivedeme vodu k varu. Vhodíme do ní knedlíky a vaříme, dokud nevyplavou na hladinu, což odpovídá cca 5 minutám. Knedlíky vyndáme a necháme je okapat. Poté si vybereme jednu z variant, jak hotové knedlíky ozdobíme. 

Poznámky: Z těsta vyjde 12 menších knedlíků.


sobota 11. července 2015

Ovesné muffiny s jahodami

Zdravé a naprosto jednoduché muffinky, které se hodí k snídani nebo k svačince. Zapíjejte je mlékem, které je perfektně doplňuje.

Ingredience:
1 banán
1 hrnek ovesných vloček
1 vejce
3 lžičky holandského kakaa
med na doslazení dle potřeby
špetka skořice
špetka kypřícího prášku do pečiva 

6 jahod

Postup:
Troubu si předehřejeme na 200 stupňů. Všechny suroviny rozmixujeme. Pečeme ve formě na muffiny, kterou si vyložíme papírovými košíčky. Na každý muffin rozložíme půlku jahody. Pečeme 30 minut na 180°C.

Poznámky: Recept vyjde na 12 muffinů. Inspirovala jsem se na Instagramu.


úterý 7. července 2015

Kuskus

Kuskus (Cous Cous) je jednou z nejzákladnějších potravin v severní Africe. Jedná se o upravenou krupici. Jeho příprava je velmi jednoduchá - pouze se zalije vroucí vodou nebo vařicím pokrmem. Chutná nejlépe ještě teplý. Nejčastěji se připravuje naslano. Já ho vyzkoušela i nasladko a byla jsem mile překvapena. Alternativou kuskusu je bulgur, který má podobný vzhled a chuť.

Kuskusová kaše

Ingredience:
50-70 g kuskusu
150-200 ml horkého mléka
1 lžíce skořice
sladidlo (med, třtinový cukr, javorový sirup) 
můžete přidat: rozinky, brusinky, ořechy

Postup:
Mléko osolíme, ochutíme skořicí a přivedeme k varu. Vsypeme kuskus. Pokud je kaše hustá, tak přidáme trochu mléka. Necháme nabobtnat. Nandáme do misky a zdobíme ovocem, ořechy nebo čímkoliv jiným. 

sobota 4. července 2015

Boloňská omáčka

Boloňské špagety (omáčka) doopravdy v Boloni v Itálii neexistují. Jedná se o komerční výmysl. První zmínka o této omáčce pochází z roku 1891. Tento recept není originální, ale poupraven k obrazu mému. Sami si ho můžete dál upravit. 


Ingredience:
100 g hovězí mleté
1 šalotka
1 větší stroužek česneku
sůl, pepř, bazalka (sušená)
nastrouhaná mrkev nahrubo (1 celá nebo 1/2)
trochu vody nebo suchého bílého vína
4 rajčata 
těstoviny
strouhaný sýr
můžete přidat: omáčku, lahůdkovou cibulku, hladkolistou petržel, bazalku (pažitku)

Postup:
Hovězí mleté opečeme na rozpálené pánvi na trošce oleje, maso ještě pustí šťávu. Přidáme nakrájenou cibuli, česnek, bazalku, sůl, pepř, nastrouhanou mrkev. Rajčata omyjeme, dáme do misky a zalijeme je horkou vodou. Chvíli je necháme, poté je oloupeme. Mícháme a přidáme rajčata, která buď nakrájíme na menší kusy a nebo je rozmačkáme. Můžeme přilít trochu vody nebo suchého bílého vína. Opět dochutíme solí, pepřem a česnekem. Uvaříme špagety, těstoviny, scedíme. Podáváme s hotovou omáčkou, posypeme strouhaným sýrem, ozdobíme čerstvou bazalkou, lahůdkovou cibulkou.


neděle 28. června 2015

Letní závitky

Po jarních závitcích nem rán (Recept) přichází na řadu letní závitky Nem cuốn. Jsou mnohem jednodušší a rychlejší na přípravu. Nejdéle zabere krájení zeleniny na plátky, takže pokud se jako já moc nekamarádíte s nožem, tak vám to zabere dost času. Mezi jejich výhodu patří, že se nesmaží, takže jsou zdravé. Ne nadarmo se o vietnamské kuchyni říká, že patří k jedné z nejzdravějších kuchyní světa. Ve Vietnamu jsou závitky (většinou jarní, ale i letní) na denním pořádku. Základní recept snad ani neexistuje a každý si přidává své oblíbené suroviny. Maso např. nemusíte dávat vůbec a nebo pouze 1 druh (já dala 2 - vepřové maso, krevety). Krevety kupujte ty úplně nejmenší, já použila střední a to zapříčinilo, že mám závitky pěkně tlusťoučké.

Ingredience:
600 g nudlí (Bún)
300 g krevet (malé nebo střední)
300 g vepřového masa (krkovice, může být klidně kuřecí)
2 mrkve
1 hadovka
1-2 kedlubny
1 svazek jarní cibulky
200 g hlávkového (ledového) salátu
2-3 vejce
100 g bylinek (koriandr, máta, bazalka)
1 balení rýžového papíru

můžete přidat: plátky čerstvého zázvoru, sójové nebo mungo výhonky

omáčka
4-5 lžic rybí omáčky
2 lžíce octa
1 a půl lžíce krupicového cukru
1 menší česnek (nasekaný najemno)
1-3 chilli papričky (nasekané, množství dle chuti)
(citrónová šťáva)

Postup:
Nejdříve si opláchneme všechnu zeleninu a bylinky. Mrkev, kedluben, lahůdkovou cibulku a hadovku (krájí se pouze část u kůry, semínka ne) nakrájíme na stejně velké proužky (cca 8 cm dlouhé). Maso uvaříme nebo opečeme na trošce oleje na pánvičce. Pokud je maso silnější, tak se musí smažit déle, aby nebylo syrové. Může se nakrájet klidně i na plátky a osmažit. Krevety rozmrazíme a vaříme je ve vroucí vodě, dokud nezrůžoví (syrové jsou šedivé), poté je hned scedíme, jinak budou gumové. Dále je vyloupeme. Z vajec vytvoříme omelety. Vezmeme si čistou pánev, kterou lehce potřeme olejem. 1 vejce si rozkvedláme v misce/hrníčku, lehce osolíme, přilijeme trochu rybí omáčky a smažíme jako palačinku z obou stran. Během smažení si omeletu 2x přeložíme, aby se poté dala dobře pokrájet na plátky. Totéž uděláme i s dalším vejcem. Rýžové nudle připravíme podle návodu na obale. Salát si natrháme na větší kusy. Rýžový papír si rozložíme na prkénko (pracovní plochu) a rukou ho celý potřeme vodou (hodně u krajů, aby závitky dobře držely a nerozlepovaly se). Do středu papíru vložíme salát, na něj naskládáme zeleninu (mrkev, kedluben, hadovku, cibulku), bylinky (koriandr, mátu, bazalku), nudle, omeletu, maso (krevety, krkovici). Vše pevně utáhneme a zabalíme.

Do mističky vlijeme rybí omáčku, ocet, přisypeme cukr, najemno nasekaný česnek a chilli papričku. Přilijeme 200 ml horké vody. Můžeme přidat i mrkev nebo kedluben, nakrájené na menší kousky.

Závitky se podávají okamžitě spolu s omáčkou.
Dobrou chuť :)

Poznámky: Z tohoto receptu vyjde cca 20 kusů. Záleží na množství surovin, které použijete do 1 závitku, takže může klidně vzniknout i 25-30 závitků. 


středa 24. června 2015

Saláty

Znáte to, máte hlad a přemýšlíte, co rychle uvařit a nebo připravit. Nechcete u toho strávit celé mládí a venku je krásně. Mezi absolutně nejrychlejší pokrmy se řadí saláty. Naházíte pár surovin k sobě a máte vyhráno. Pokud jde o obědy nebo večeře, tak mám nejraději rychlovky - rychle připravené, rychle snězené.

Salát Niçoise

Ingredience:
2 vejce
120 g fazolek (čerstvé nebo zmražené)
150 g brambor (nemusí být)
150 g rajčat
25 g černých oliv (zelené)
4 kusy ančoviček (nemusí být)
120 g tuňáka ve vlastní šťávě
ledový salát ( já přidala i římský)
stroužek česneku
půlku hadovky
půlku červené papriky
1 menší cibule (červená)
zálivka
1 lžička hořčice (dijonská) 
1 lžička citrónové šťávy
1 lžička olivového oleje
tymián, pepř, sůl

Postup:
Natvrdo uvařená vejce nakrájíme na čtvrtky. Fazolky povaříme a zchladíme. Salátovou mísu, talíř vymažeme rozdrceným česnekem a vyložíme salátovými listy. Na ně naskládáme všechny suroviny. 
Suroviny na zálivku lehce vyšleháme metličkou. Poté zálivkou přelijeme salát. Podáváme s francouzskou bagetkou nebo s bramborami.

Poznámky: Suroviny vyjdou na 1 velkou porci a nebo na 2. 


pátek 19. června 2015

Pavlova

Dort Pavlova mě láká už delší dobu. Konečně jsem se k němu odhodlala.
Vzhledem připomíná větší pusinku, která je naplněna krémem a kupou ovoce. Na Novém Zélandu a Austrálii je považován za národní pokrm. Dort poprvé připravil šefkuchař ve Wellingtonu na počest slavné ruské baletky Anny Pavlové. Autor receptu se inspiroval její baletní sukní. O Anně se povídalo, že „Netančí, ale vznáší se jako kdyby měla křídla“. Dort je stejně lehký a vzdušný jako ona. První Pavlova se podávala s kiwi. V dnešní době se nejčastěji zdobí jahodami a dalším ovocem (borůvky, maliny...).

Ingredience:
sněhový korpus
8 bílků
špetka soli
400 g krupicového nebo moučkového cukru
2 lžičky bílého vinného octu
2 lžičky kukuřičného škrobu (Gustin)
náplň, zdobení
600 ml smetany ke šlehání
1-2 ztužovače šlehačky
8 lžic moučkového cukru
ovoce (jahody, borůvky, maliny) množství záleží na vás
(1 lžička vanilkového aroma nebo 2 vanilkové cukry)
pár lístků máty nebo meduňky

Postup:
Předehřejeme si troubu na 170°C a plech(y) vyložíme pečícím papírem. Z bílků a soli vyšleháme pevný sníh. Do něj postupně zašleháme cukr tak, aby se v hmotě rozpustil. Do tuhého a lesklého sněhu přidáme škrob a vinný ocet, dobře prošleháme. Připravený korpus rozdělíme na plech(y) do 2-3 stejně velkých kol. Pomocí lžíce nebo stěrky je lehce rozetřeme.
Pokud pečete na jednom plechu, tak nechte mezi korpusy místo, jelikož při pečení nabydou. Pokud použijete 2 plechy, tak je vložte do trouby pod sebe.
Než vložíme těsto do trouby, tak snížíme teplotu na 120°C. Pečeme tak dlouho, dokud povrch lehce nezrůžoví. Vnitřek musí zůstat vláčný. Upečené části necháme vychladnout ve vypnuté troubě.
Smetanu ušleháme s moučkovým cukrem a ztužovačem. Vezmeme 1 pavlovu, položíme ji na servírovací podnost (prkno, talíř), potřeme polovinou krému a poklademe ovocem (jen lehce). Navrch dáme druhou pavlovu, potřeme ji zbylým krémem, ozdobíme ovocem a bylinkami.

Poznámky: Mně se Pavlova moc nepovedla (viz fotky), ale chuťově byla výborná. Chybu vidím v málo vyšlehaných bílcích, takže doporučuji bílky vyšlehat zvlášť (4 a 4) a nebo použít kuchyňský robot (ten však nevlastní každý, ani já ne).


neděle 14. června 2015

Mléčné řezy

Často si v obchodě kupuji dobroty od značky Ferrero jako je Kinder Paradiso, Kinder Pingui, Kinder mléčný řez. A právě poslední jmenovaný jsem chtěla již dlouhou dobu vyzkoušet domácí, ve kterém budu přesně vědět, jaké suroviny jsem použila, takže se vyhnu všemožným éčkům“.

Ingredience:
7 vajec
180 g cukru krystal
2 lžíce oleje
210 g polohrubé mouky
3 lžíce holandského kakaa
1 lžička kypřícího prášku

náplň
125 g másla
5 lžic moučkového cukru
2 polotučné tvarohy
1 smetana ke šlehání

Postup:
Vejce vyšleháme do pěny. Vmícháme olej, mouku, cukr, kakao a kypřící prášek. 2 plechy vyložíme pečícím papírem a na každý nalijeme 1/2 těsta, které rozetřeme tak, abychom získali 2 stejné obdelníkové placky. Plechy vložíme do vyhřáté trouby a pečeme na 180°C přibližně 8minut.               
Potom těsta necháme úplně vychladnout. Připravíme si náplň. Změklé máslo vyšleháme s moučkou, přidáme tvaroh a nakonec přimícháme ušlehanou smetanu. Na jeden plát těsta rozetřeme náplň a vše přiklopíme druhým plátem. Hotové řezy necháme odležet několik hodin v lednici. Poté nakrájíme ostrým nožem na kousky.

Poznámky: Řezy se mohou polít čokoládovou polevou. Těsto po upečení má světlou barvu, ztmavne až po odležení. Pokud budete chtít silnější těsto, tak upečte pouze 1 plech, těsto přepulte, jednu stranu potřete krémem a přiklopte.


sobota 6. června 2015

Bublanina s jahodami a rebarborou

Právě teď je období rebarbory a (domácích) jahod. Jak nejchutněji a nejjednodušeji tyto suroviny využít? Buď do koláče a nebo do bublaniny.

Ingredience:
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
1 hrnek mléka (jogurtu)
2 vejce
130 g másla
1 vanilkový cukr
1 kypřící prášek
jahody, rebarbora

Postup:
Ve velké míse smícháme všechny suroviny. Těsto promícháme nebo rozmixujeme. Jahody umyjeme a nakrájíme na kousky. Řapíky rebarbory oloupeme, omyjeme, nakrájíme na kousky, které obalíme v cukru. Plech (formu) vymažeme máslem a vysypeme moukou. Vlijeme těsto a navrch rozložíme jahody a reveň. Posypeme drobenkou a pečeme na 180°C cca 30 minut.
Poznámky: Hrníček používám o objemu 250 ml. Na pečení použijte plech nebo formu o průměru 28 - 30 cm. Rebarboru můžete nejdříve chvíli povařit. Vždy ji musíte tepelně připravit (vařením, pečením), jelikož syrová není vhodná ke konzumaci.

Drobenka

Ingredience:
70 g polohrubé mouky
50 g másla
50 g cukru
1 vanilkový cukr

Postup:
Vše vložíme do mísy a ručně zpracujeme sypkou hmotu.

neděle 31. května 2015

Red velvet

Tak a je to tu. Babička slaví 87. narozeniny. Přemýšlela jsem nad tím jaký dort mám upéct a po domluvě s oslavenkyní jsme dospěly k červenému sametu, který nás oslnil svou krásou.
Red velvet pochází z USA. Původní recept na tento dort neobsahuje červené barvivo, jelikož zabarvení způsobovala chemická reakce kakaa s kyselým podmáslím a octem. Bohužel kakao, které se dá dnes sehnat je upraveno a barva dortu zůstane hnědá. Chuťově připomíná čokoládu, což je díky kakau.

Doba přípravy: 90 minut
Počet kousků: 12

Ingredience:
310 g hladké mouky
20 g holandského kakaa
1 lžička soli
150 g změklého másla
1 lžička vanilkového aroma
200 g cukru krupice
3 menší (S) nebo 2 větší (M) vejce
300 ml podmáslí
1 lžíce červené potravinářské barvy
1 lžička octu
1 lžička jedlé sody

Poleva a náplň
250 g mascarpone
5-6 lžic moučkového cukru (podle chuti)
1 lžička vanilkového aroma
2 smetany ke šlehání (400 ml)

Postup:
Předehřejeme troubu na 180°C. V misce smícháme mouku s kakaem a solí. Podmáslí smícháme s barvivem. Změklé máslo vyšleháme s cukrem do pěny. Přidáme vejce a vanilkové aroma. Do máslové hmoty postupně ručním šlehačem zašleháme moučnou směs střídavě s podmáslím. Do mističky vlijeme ocet se sodou. Vypění to, přimícháme do těsta. Hmotu přelijeme do vymazané a vysypané dortové formy. Pečeme 40-50 minut při 180°C.

Mascarpone zašleháme s cukrem a aromatem. Přilijeme šlehačku a vyšleháme do hladkého a pevného krému. Upečený a vychladlý korpus rozkrojíme 1x podélně a plníme 1/3 náplně a zbývající potřeme celý dort. Zdobíme rozdroleným korpusem nebo jahodami.

Poznámky:  Recept vyjde na formu o průměru 25,5 cm. Cukru přidejte klidně více, dort není moc sladký. Barvivo doporučuji tekuté nebo gelové. Práškové není tolik silné.

sobota 23. května 2015

Mrkvový dort

Jaký dort se vám vybaví, když se řekně jaro? Mně jednoznačně mrkvový. Recept jsem našla v magazínu Billa gusto ve vydání jaro 2015. Trošku jsem ho poupravila k obrazu svému. Ve spoustu receptech se dává třeba jen 150 g mrkve, což mi příjde hodně málo. V tomto se s ní nešetří a je jí tam hned 450 g. Mrkváč vydrží dlouhou dobu vláčný, ale garantuji vám, že se po něm během dne zapráší. 

Doba přípravy: 90 minut
Počet kousků: 12

Ingredience: 
450 g strouhané mrkve
4 vejce
280 g hladké mouky
280 g třtinového cukru
200 ml slunečnicového oleje
100 g vlašských ořechů (nasekaných nebo mletých)
3 lžíce medu
2 lžičky kypřícího prášku
2 lžičky skořice
1 lžička jedlé sody
špetka mlétého muškátového ořechu
špetka mletého hřebíčku
trochu citrónové kůry
(rozinky)

Poleva a náplň
250 g mascarpone
80 g másla
1 smetana ke šlehání
120 g moučkového cukru
pár kapek citrónu
(kokos)

Postup:
Připravíme si všechny ingredience a necháme je odležet v pokojové teplotě. Vejce vyšleháme s cukrem do pěny. Ve velké míse smícháme všechny sypké suroviny (mouka, ořechy, koření, kypřící prášek, soda, kůra). K sypké směsi vlijeme pěnu a postupně zapracujeme. Přidáme olej, med, mrkev a vypracujeme hutné těsto. Formu si vyložíme pečícím papírem a nalejeme do ní těsto. Pečeme 1 hodinu při 175°C. Vychladlý korpus rozřízneme 1x nebo 2x podélně a plníme krémem. Korpus je lepší rozříznout další den. Zabalíme ho do fólie a necháme ho přes noc v lednici.

Na krém vyšleháme smetanu s cukrem. Zapracujeme do ní máslo a mascarpone. Korpus naplníme 1/3 náplně a zbývající potřeme celý dort. Strany a povrch můžeme posypat kokosem.

Dort zdobíme, jak chceme. Pokud chcete, tak jako já, tak umyjte svazkovou mrkev, vydrhněte ji kartáčkem nebo ji očistěte nožem. Osušte ji papírovou utěrkou. Seřízněte špičky, kus natě a rozmístěte je po obvodu dortu. Posypte pekanovými a vlašskými ořechy.

Poznámky: Místo vlašských ořechů dejte klidně pekanové ořechy a nebo napůl oboje. Do těsta můžete přidat i rozinky. Recept je na formu o průměru 26 cm. Do náplně se dává citrón proto, aby nepopraskala.

Hotovo, přeju dobrou chuť. :)


Muffiny s kousky čokolády

Kdo nikdy nejedl nebo nepekl muffiny jako by nebyl. Je to jeden z nejrychlejších a nejlehčích dezertů. Svými rozměry se krásně vejde do dlaně a hodí se jak k snídani, tak k svačince. Muffiny mohou být bez náplně a nebo s ovocem (jahody, borůvky...), čokoládou, oříšky, mrkví apod. Já si vybrala čokoládu. Použila jsem mléčnou od Milky, pokud máte rádi hořkou, tak vyzkoušejte od značky Lindt, která je výborná a kvalitní.

Ingredience:
250 g polohrubé mouky
100 g cukru
120 g změklého másla
2 vejce
100 g čokolády (Milka, Lindt, Figaro...)
100 ml mléka
kypřící prášek
1 lžička vanilkového aroma nebo vanilkový cukr
špetka soli

Postup:
Troubu rozehřejeme na 180°C. Připravíme si pečící formu na muffiny a vyložíme ji papírovými košíčky nebo vymažeme máslem a vysypeme moukou. Čokoládu si nakrájíme nebo natrháme na kousky. Všechny suché suroviny smícháme v misce. Mokré ingredience rozmixujeme ručním mixérem a přilijeme k sypkým surovinám. Promícháme stěrkou a plníme košíčky do 2/3. Pečeme 20-30 minut při 180°C.

Poznámky: Recept vyjde na 12 muffinů. Prvních 10 minut by se neměla otvírat trouba jinak muffiny nevyběhnou.


úterý 19. května 2015

Ovesné sušenky

Naprosto jednoduché a chutné sušenky. Těsto jsem ujídala již během přípravy, jak bylo dobré. :D

Ingredience:
120 g jemných vloček
120 g třtinového cukru
140 g hladké mouky
50 g vlašských ořechů
6 lžic rozinek (sekané)
špetka skořice
1,5 lžičky jedlé sody
120 g másla
3 lžíce medu
2 lžíce vody

Postup:
Troubu rozehřejeme na 180°C. V misce smícháme suché suroviny. Máslo s medem rozehřejeme a přidáme do misky. Vše promícháme s vodou. Na plech vyložený pečícím papírem tvarujeme sušenky. Pečeme při 180°C 15 minut dozlatova. Z plechu je vyndáme až vychladlé.

středa 13. května 2015

Sernik

Tento dezert pochází z Polska a je zde velmi oblíbený. V Česku by se dal nazvat Tvarohový dort (buchta). Doma ho peču dost často, jelikož ho taťka zbožňuje. Pokud nevíte, tak jsem napůl Polka z tátovy strany, proto si ho žádá.

Ingredience:
Těsto
200 g hladké mouky
100 g změklého másla
100 g cukru
2 vejce
1 vanilkový cukr
1 kypřící prášek
špetka soli
Náplň
1 kg měkkého tvarohu
250 - 300 g moučkového cukru
1 vanilkový pudink v prášku
trochu mléka
2 hrsti rozinek namočených v rumu
trochu citrónové nebo pomerančové kůry
špetka soli
3bílky

máslo a hrubá mouka na vymazání formy
moučkový a vanilkový cukr na posypání

Postup:
Vypracujeme těsto, které vložíme do vymazané a vysypané formy. Těsto propíchneme vidličkou a dáme chvíli péct na 180°C.
Mezitím smícháme tvaroh s cukrem, pudinkovým práškem, rozinkami, kůrou a podle konzistence i s troškou mléka. Vmícháme pevný sníh z bílků a soli. Náplň nalijeme do formy a uhladíme. Sernik pečeme 45 minut na 180°C.
Na začátku a konci pečení přikryjeme formu pečícím papírem. Hotový necháme celý vychladnout, pak ho uvolníme z formy a posypeme moučkovým a vanilkovým cukrem. Dobrou chuť.

Poznámky: Formu jsem použila o průměru 25,5 cm. Hotový můžete ozdobit ovocem a podávejte s mlékem.


neděle 10. května 2015

Tvarohový Oreo „Cheesecake“

Já osobně Oreo moc nemusím, ale viděla jsem na internetu fotky Oreo cheesecaku, který vypadal, tak chutně. Tak jsem přece jen podlehla a zamilovala se!
Oreo sušenky zažívají boom hlavně v Americe, kde jsou velmi oblíbené. Existují již od roku 1912. V poslední době se jedná o nejprodávanější sušenky na světě. V Čechách je najdeme od roku 2011. Na trhu se objevuje i falešné Oreo jako je Borneo. Do cheesecaku dejte pravé, jelikož už tenhle dort falešný je díky tvarohu. Klasický se peče z Philadelphie, mascarpone nebo ricotty. Tento cheesecake je lehčí díky tvarohu a zakysané smetaně.

Ingredience:

sušenkový základ
200 g sušenek Oreo
100 g rozpuštěného másla

tvarohová náplň
3 měkké tvarohy ve vaničce
1 zakysaná smetana
200 g cukru (obyčejný nebo třtinový)
3 vejce + 1 žloutek
1 lžíce Solamylu
kůra z menšího citrónu
cca 100 g Oreo sušenek

Postup:
Sušenky i s náplní rozdrtíme válečkem nebo v mixéru. Máslo si rozpustíme a zpracujeme sušenkovou krustu. Tu přesuneme do vymazané, vysypané formy  a pořádně ji zarovnáme, aby se nikde neobjevila dírka. Hmotu dáme péct 10 minut na 180°C.
Na náplň okapeme tvaroh, aby se zbavil přebytečné tekutiny. Rozmícháme tvaroh se smetanou a cukrem. Šleháme a přidáme vejce, lžíci solamylu. Nalámeme 100 g sušenek a náplň vlijeme na korpus. Pečeme ve vyhřáte troubě na 150°C přibližně 50 minut.
Do trouby vložíme i pekáček s horkou vodou, díky němu se dort nevysuší. Během pečení by se 25-30 minut neměla otvírat trouba jinak se cheesecake může propadnout. Přestát péct by se mělo dřív než ztuhne jinak dojde k přepečení. Hotový necháme v pootevřené troubě. Přibližně po hodině ho vyndáme a necháme vychladnout, poté putuje do lednice, alespoň na 8 hodin. Uvnitř pořádně ztuhne. Nejchutnější je další den.

Poznámky: Formu jsem použila o průměru 25,5 cm.



středa 6. května 2015

Raffaello dort

Kokos a Raffaello? To je láska na první ochutnání (pohled). Tento dort jsem upekla při příležitosti narozenin mého bratra. Byl velmi spokojený a dort si pochvaloval.

Ingredience:

Těsto
5 vajec
150 g cukru moučky
100 g polohrubé mouky
kypřící prášek
50 ml horké vody
Krém
3 smetany ke šlehání
200 g bílé čokolády 
200 g kokosu
Postup:
Cukr vyšleháme se žloutky, přidáme mouku smíchanou s kypřícím práškem a horkou vodu. Z bílků vyšleháme tuhý sníh, který přimícháme do těsta. Korpus dáme péct do vymazané a vysypané formy. Pečeme na 150°C, dokud těsto nemá zlatavou barvu. 
Na krém vlijeme 2 smetany do hrnce, zahřejeme je, ale nevaříme. Čokoládu nalámeme na kousky a přihodíme ji do hrnce. Mícháme mimo plamen, dokud se čokoláda nerozpustí. Krém necháme vychladnout přes noc. 
Další den přeřízneme korpus na 2 části - 1/3 a 2/3. Ty 2/3 korpusu rozdrolíme. Smetanu s čokoládou vyšleháme na hustý krém a přidáme do rozdrobeného korpusu spolu s 160 g kokosu. Na 1/3 navrstvíme vzniklý krém, zarovnáme, vyšleháme poslední šlehačku, opět navrstvíme a zarovnáme a posypeme zbylým kokosem (40 g). 
Dort zdobíme Raffaello kuličkami a malinami nebo čímkoliv jiným, fantazii se meze nekladou. 

Poznámky: Použila jsem formu o průměru 25,5 cm. Dort skladujte v lednici a podávejte ho až další den, bude odleželý a chutnější. Recept mám z mimibazaru


sobota 2. května 2015

Banánovo - čokoládový dort

Máte rádi banány a sladké dezerty? Tak zkuste tuhle zdravou mňamku, po které určitě nepřiberete a ještě do sebe dostanete spoustu bílkovin.

Ingredience:
115 g ovesné mouky (rozdrcené vločky)
50 g proteinu
2 rozmačkané banány + 1 navrch
2 vejce
25 g holandského kakaa
20 g nastrouhané 75% čokolády
vanička 0,5% tvarohu
trochu kypřícího prášku

Postup:
Všechny ingredience rozmixujeme (kromě banánu, který půjde navrch). Těsto vlijeme do formy, vyložené pečícím papírem. Naskládáme nakrájený banán a pečeme 30 - 40 minut na 175°C.

Výživové hodnoty: 1/8 dortu
- 210 Kcal
- 15 g bílkovin
- 5,4 g tuku

Poznámky: Na pečení použijte dortovou formu o průměru 25 cm. Pokud nemáte protein, tak ho nedávejte. Díky němu se zvýší v dortu počet bílkovin a taky plní funkci sladidla. Místo něj dejte na oslazení med nebo třtinový cukr. 


neděle 26. dubna 2015

Sportovní strava

V poslední době se roztrhl pytel se sportovci. Každý chce se sebou něco dělat, být zdravý, vysportovaný a v dobré kondici. Pokud chcete vidět výsledky, jak výkonostní, tak tělesné, musíte se zaměřit na správnou stravu. Důležitou součástí sportovní výživy je pitný režim. Mezi vhodné nápoje patří voda, neslazené čaje, minerální vody, iontové nápoje, ředěné ovocné šťávy. Nevhodné jsou Cola, káva, alkohol, limonády. Aby jste věděli, kolik tekutin máte za den vypít, tak existuje vzorec, který se počítá v závislosti na váze. Svou váhu vynásobte číslem 0, 035. Výsledek ukazuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech. V potravě přijímáme energii z cukrů, tuků a bílkovin.

CUKRY - Nejrychleji se z nich získává energie. Mají význam ve všech maximálních a velmi intenzivních zátěžích. Existují 2 druhy - Jednoduché - Najdeme je v bílém cukru, cukru v ovoci, hroznovém cukru a medu. - Složené - Jsou obsaženy v celozrnných výrobcích, ovesných vločkách, bramborách, těstovinách, rýži a luštěninách.

TUKY - Využijeme je jako zdroj energie při déletrvajícím výkonu. Podíl tuku ve stravě by neměl překročit 30 %. Tuky se špatně tráví a není vhodná jejich zvýšená konzumace před tréninkem.

BÍLKOVINY - Nejsou vhodné před fyzickým výkonem, ale jsou důležité po výkonu k regeneraci svalů. Hlavním zdrojem bílkovin je maso - bílé - krůtí, kuřecí, králičí - červené - hovězí roštěná, svíčková - ryby - tuňák, losos. Nejkvalitnější bílkovinou je vaječný bílek. Kvalitní bílkoviny nalezneme v sóje, semenech rostlin, luštěninách a ořechách. Sportovci potřebují proteinu dostatek, což nejčastěji vyplňují proteinové drinky. Tvoří je sušená syrovátka a obsahují od 50% až 90% bílkovin.

VITAMÍNY - Přijímat bysme měli větší množství vitamínů jako je vitamín C, který zvyšuje výkon a regeneraci organismu. Najdeme ho v brokolici, bramborách nebo v rajčatech. Vitamín 6, ten posiluje imunitu, brání přebytečnému zdržování vody. Je obsažen v oříškách, rybách.

SNÍDANĚ - Měla by obsahovat 25 % celkového denního příjmu živin. Nesmí chybět sacharidy a tekutiny.
Příklad 
- Ovesná kaše s ovocem a ořechy + ovocný džus
- Jogurt s cornflakes a banánem + mléko
- Slunečnicový chléb s lučinou a rajče + čaj
- Žitný chléb se šunkou, paprika + nápoj
Další inspirace

SVAČINA
Příklad
- Zakysané mléčné výrobky, ovoce, zelenina, pečivo

OBĚD
Příklad
- Těstoviny se sýrem, brokolicí a kuřecím masem
- Polévka se silným vývarem
- Maso, příloha (brambory...), zelenina
- Celozrnná pizza se zeleninou

JÍDLO PO TRÉNINKU - Po tréninku je nutné doplnit tekutiny. Přibližně hodinu po tréninku se může použít proteinový nápoj.
Příklad
- Sladké nápoje, mléčné výrobky, ovoce, pečivo (celozrnné)

VEČEŘE - Měla by být lehčí než oběd a dobře stravitelná.
Příklad 
- Tuňák ve vlastní šťávě se zeleninou a přílohou
- Rizoto s masem a zeleninou
-  Zeleninový salát s čočkou a sýrem

DRUHÁ VEČEŘE - Při 2. večeři se nejí velké porce a těžká jídla.
Příklad 
- Tvaroh s arašídovým máslem